Czterdziestu jeden młodych artystów, ze 150 startujących, z chełmieckich placówek oświatowych, otrzymało nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie malarskim pn. Malownicze zakątki gminy Chełmiec. Upominki przekazywali laureatom wójt Stanisław Poręba i przewodniczący RG Jan Bieniek, podczas ostatniej sesji samorządu tej jednostki administracyjnej.
Imprezę przygotowali wspólnie Gminny Ośrodek Kultury i Klub Miłośników Sztuki z Zespołu Szkół w Świniarsku. Na wybranie najbardziej zachwycających miejsc do namalowania młodzież miała kilka miesięcy czasu. – Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości i ekspresji plastycznej dzieci i młodzieży – powiedziała Barbara Ruchała pomysłodawczyni i współorganizatorka całego przedsięwzięcia, ponadto promowanie gminy poprzez ukazanie jej malowniczych zakątków oraz promocja artystycznych działań oświatowych i kulturalnych placówek poprzez druk albumu pocztówek, stanowiących reprodukcję prac laureatów. Wyróżnione dzieła mogą zdobić kalendarze i plakaty wydawane przez gminę Chełmiec, a na pewno zostaną wyeksponowane w pomieszczeniach urzędu, stanowiąc ich niekonwencjonalny wystrój.
Prace nadesłane na konkurs oceniała komisja artystyczna, w skład której wchodzili Stanisław Szarek, pedagog, artysta plastyk, Stanisława Majda, artystka ludowa i Małgorzata Gromala, instruktor plastyki z MDK w Nowym Sączu. Z uwagi na wysoki poziom młodzieżowych malowideł, jury postanowiło nie przyznawać konkretnych miejsc, a nagrodami głównymi uhonorować 18 uczniów. Pozostałe to wyróżnienia. Jurorzy stwierdzili, że „mnogość stylów i sposobów twórczych wypowiedzi, niezwykłe rozmalowanie oraz odwaga twórcza była zaskakująca”. Chełmieccy rajcowie, mogli podczas ostatniej sesji obradować w miłej dla oka scenerii przypominającej, że warto pracować na rzecz urokliwej Małej Ojczyzny, bogatej w młode, ambitne talenty. Jak dodał na zakończenie wójt Stanisław Poręba, taka aktywność duchowa przyczynia się do podniesienia ogólnej kultury człowieka, daje szansę głębokich przeżyć i wewnętrznych satysfakcji, umożliwia pełniejsze uczestnictwo w sztuce naszej współczesnej cywilizacji.1. Anna Fałowska l.14 - ZS w Wielogłowach
"Zabytkowy kościółek w Wielogłowach"
2. Rafał Popiół l.14 -0 ZS w Chomranicach
"Chomranicki kościółek"
3. Mariola Skoczeń l. 16 - ZS w Świniarsku
"Stary kościół w Świniarsku"1. Anna Stawiarska l.14 - ZS w Chełmcu
"Domek myśliwski na Wysokiej"
2. Łukasz Czup l.15 - ZS w Chomranicach
"Opuszczony dom"
3. Dominika Kołodziejczyk ZS w Świniarsku
"Domek z wychodkiem"1. Monika Bodziony l.12 - SP w Niskowej
"Przydrożna Kapliczka"
2. Bartłomiej Malec l. 15 - ZS w Świniarsku
"Kapliczka"
3. Aleksandra Lelito l. 16 - ZS w Chełmcu
"Kapliczka wśród drzew"Klaudia Bocheńska l.15 ZS w Librantowej
"Zabytkowe kapliczki w Librantowej"1. Renata Czop l.9 - ZS w Wielogłowach
"Kościół w Wielogłowach"
2. Sylwia Grochowska l. 15
"Kościół w Chomranicach"
3. Jakub Szyszka l. 11 - SP w Paszynie
"Kościół w Paszynie"1. Radosław Kojs l. 8 - SP w Biczycach Dolnych
"Kapliczka w mojej okolicy"
2. Anna Zapart - SP w Marcinkowicach
"Dworska Kaplica w Marcinkowicach"
3. Marta Mróz l.11 - SP w Marcinkowicach
"Zabytkowy Pałac w Marcinkowicach"1. Anna Chruślicka l. 12 - SP w Boguszowej
"Kapliczka w Paszynie"
2. Natalia Bocheńska l.16 ZS w Chełmcu
"Stara kapliczka"
3. Justyna Mróz l.10 - SP w Rdziostowie
"Krajobraz widziany z mojego okna"
4. Joanna Załubska l. 11 - ZS w Świniarsku
"Kapliczka na dębie"PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury konkursu malarskiego pn. „MALOWNICZE ZAKĄTKI GMINY CHEŁMIEC"
zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu
oraz Klub Miłośników Sztuki - Zespół Szkół w Świniarsku


Konkurs Malarski przeprowadzono w trzech grupach wiekowych, szkoła podstawowa kl. I - III, kl. IV - VI i gimnazjum. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości plastycznej dzieci i młodzieży, promowanie gminy Chełmiec poprzez ukazanie jej malowniczych zakątków oraz druk albumu pocztówek - reprodukcji prac uczestników konkursu.
Do konkursu zgłosiło się ponad stu czterdziestu uczestników z 11 szkół z terenu gminy Chełmiec. Nadesłane prace, 29 września br. oceniało Jury w składzie:
Małgorzata Gromala, instruktor plastyki MDK w Nowym Sączu Stanisława Majda, artysta ludowy Stanisław, Szarek, pedagog, artysta plastyk
Po dokładnym obejrzeniu prac, uwzględnieniu kryteriów zawartych w regulaminie. Członkowie jury zdecydowali ostatecznie o następującym podziale nagród, konkretnych miejsc nie przyznano, natomiast:
w grupie wiekowej kl. I - III obdarowali nimi:
w grupie wiekowej kl. IV - VI nagrody przyznano:
w grupie gimnazjalistów, postanowiono przyznać nagrody:
Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienia:

w kategorii wiekowej kl. I- III :
w kategorii wiekowej Id. IV - VI :
w kategorii gimnazjum, przyznano:
Jury stwierdza, że mnogość stylów i sposobów twórczych wypowiedzi, niezwykłe rozmalowanie oraz odwaga twórcza była zaskakująca. Należy się uznanie dla ciężkiej pracy nauczycieli plastyki oraz instruktorów, którzy z wielkim sercem podeszli do swoich podopiecznych.
Komisja gratuluje organizatorom pomysłu na przegląd gminnej twórczości, twórcom dziękuje za ciekawe prace, a opiekunom za pomoc w ich realizacji, namawiając jednocześnie artystów do tworzenia bez obowiązku, lecz z własnej woli. Po to, aby uzyskać wspaniałą satysfakcję tworzenia postrzegając rzeczy piękne, tworząc prace pogodne, zwariowane, zrównoważone, ale zawsze kolorowe i takie, jakimi widzą je młodzi plastycy.
Jury konkursowe szczerze namawia autorów do dalszego tworzenia, tego typu aktywność duchowa przyczynia się do podniesienia ogólnej kultury człowieka, daje mu szansę głębokich przeżyć i wewnętrznej satysfakcji, umożliwia pełniejsze uczestnictwo w sztuce naszej współczesnej cywilizacji.